yandex resim
Ekrem İmamoğlu halka seslendi. | Milletin Seçimi - www.milletinsecimi.com

Ekrem İmamoğlu halka seslendi.

İBB önünde Başkan Ekrem İmamoğlu halka seslendi.

Rakibi Binali Yıldırım’a 806 bin 767 oy fark atarak tarihi bir zafer kazanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün mazbatasına ikinci kez kavuştu. Görevini teslim almak için Saraçhane’ye gelen İmamoğlu’nu coşkulu kalabalık karşıladı. İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin binasında görevi vekaleten yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan devraldıktan sonra coşkulu kalabalığa hitap etti.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı.


İmamoğlu daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında görevi vekaleten yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan devraldı.

İBB ÖNÜNDE İMAMOĞLU’NU ÇOŞKULU KALABALIK KARŞILADI


İmamoğlu, önce İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı, ardından da devir teslim töreni için, Saraçhane’deki büyükşehir belediyesi binasına geldi. Burada İmamoğlu’nu muhteşem bir kalabalık karşıladı.

YERLİKAYA, GÖREVİ İMAMOĞLU’NA DEVRETTİ

18.30’da başlayan devir teslim töreninde vekaleten görevi yürüten İstanbul Valisi Ali Yerlikaya görevini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını 2. kez kazanan Ekrem İmamoğlu’na devretti. Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na verdikten sonra kısa bir açıklama yaptı. Vali’den sonra konuşan İmamoğlu, görevi kendisine devreden valiye teşekkür etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya devir teslim töreninde şöyle konuştu;

“7 Mayıs’tan bu yana vekaleten devraldığım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini şimdi Sayın Ekrem İmamoğlu’na devrediyorum. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin. Bu süre içinde birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullu hemşehrilerime sevgiler saygılar sunuyorum.”

Konuşmasının ardından Yerlikaya, başkanlık mührünü İmamoğlu’na takdim etti.

Ekrem İmamoğlu’nun görevi devraldıktan sonra konuşması şöyle;

“Ben de sayın valimize çok teşekkür ediyorum. Bu şehre tarihine, maneviyatına, geçmişten bugüne hizmet görmüş bütün alanlarına her şeyine sahip çıkacak, doğrular yapmaya çalışacak yanlışlardan sakınacak bir yönetim anlayışı ortaya koymayı diliyorum. Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük kenti İstanbul’umuza hep beraber hizmet edeceğime herkesin huzurunda söz veriyorum. Herkesle uyum içerisinde çalışmayı umut ediyor ve diliyorum. İstanbul’un çok şeye ihtiyacı var hepimize başarılar diliyorum. Allah mahcup etmesin.”

18.20’de başlayan devir teslim töreni 18.50’de sona erdi. Devir teslimden sonra Yerlikaya ve İmamoğlu bir süre baş başa görüştü.

Böylece 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçiminde yüzde 54.21 oy ile seçilen Ekrem İmamoğlu göreve başlamış oldu.

BAŞKAN İMAMOĞLU’NUN İBB ÖNÜNDE HALKA SESLENİŞİ

Başkan Ekrem İmamoğlu görevi teslim aldıktan sonra İBB binası önündeki vatandaşlara hitap etti.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

Nasılsın İstanbul? Hepinizi çok seviyorum hepinizi… İyi ki varsınız. İyi ki bu milletin birer ferdiyiz.

Bu güzel bayrağın, bu güzel gök kubbenin altında, Cumhuriyete ve demokrasiye inanmanın geçmişten bugüne tüm değerlere sahip çıkmanın, o gururu yaşamanın büyük bir keyfi içerisindeyim. Hepinizle kucaklaşmanın, sizlerle kol kola olmanın, omuz omuza olabilmenin büyük bir keyfini yaşıyorum.

Bugün demokrasi bayramı, bugün İstanbul’un bayramı… Hep birlikte çok güzel işler başaracağımızın müjdesi olan bir gün bugün. İstanbul’a hayırlı olsun.

“DURDURMAK İSTEDİKLERi SAATİ 23 HAZİRAN’DA MİLLET ÇALIŞTIRDI”

31 Mart gecesi birileri saati durdurmak istedi. Durdurmak istedikleri saati 23 Haziran’da millet çalıştırdı. Saatleri durdurarak zamanın akışını önleyemezsiniz. Milletin iradesini hiçbir güç geri çeviremez. Milletin iradesini hiç kimse ama hiç kimse yok sayamaz. Milletin emanetini iade etmeye çalışırsanız, millette öyle bir karar alır ki bunun önünde hiç kimse ama hiç kimse duramaz. Sizler bunu ispat ettiniz.

Milletin iradesini yok sayanlara İstanbul size dedi öyle bir ders veriyorum ki alın 806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyor.

İstanbullu bir avuç insana, demokrasiye sıkıntı vermek isteyen bir avuç insana, öyle bir ders verdi ki ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ dedi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

İstanbul bu millete büyük bir öz güven kazandırdı. İstanbullu dedi ki benim adalet duygularımla oynayamazsınız. İstanbullu dedi ki ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedi. (Mustafa Kemal’in askerleriyiz sesleri) İstanbullu 23 Haziran’da Cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Bu tescil tüm dünyaya da şunu gösterdi Türkiye herhangi bir ortadoğu ülkesi değildir. Türkiye damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır.

“HEP BERABER DEMOKRASİYE VERİLEN ZARARI TAMİR ETTİK”

İstanbullu sadece bize oy verenler değil bütün İstanbullular tüm barışçıl duygularla adalete inanan tüm duygularıyla sandığa gitmesi en güzel günü İstanbul ve Türkiye’ye yaşatması. O bakımdan çok değerli. O yüzden ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum. Hiç ayırım yapmaksızın. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tamir ettik. Hep beraber demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. Yok hükmündedir o bir avuç insan.

Bu şehirde 16 milyon insanımıza eşit olduğumuz gösterdik hep birlikte. Eşitiz biz. Zengini fakiri eşitiz. Eşitlik duygusu çok önemli. Türk-Kürt herkes eşit. Milletçe biriz biz biriz. Birlikte mutluluk yaşatacağız bu kente. 16 milyon vatansever olarak bu devlet için her zaman hizmeti en önemli karakter biliriz.

“OYLARINI ALSAK DA ALMASAK DA HER BİR VATANDAŞA GURURLA HİZMET SUNACAĞIM”

Değerli dostlar ittifak partilerimize teşekkür ediyorum. Evladı olduğum ve bugünlere beni buralara getiren Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyorum. Genel başkanım sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. İttifak partimiz İYİ Parti’ye çok teşekkür ediyorum. Saygıdeğer Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. Partilerimizin tüm çalışanlarına, emekçilerine her iki il başkanıma onların nezdinde ilçe başkanlıklarına, milletvekillerine, kadın kollarına, gençlik kollarına, parti meclisi üyelerine, genel başkan yardımcılarına çok ama çok teşekkür ediyorum. Canan Kaftancıoğlu’na teşekkür ediyorum. Buğra Kavuncu’ya çok teşekkür ediyorum. Değerli dostlar tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Bu süreçte demokrasiye katkı sundukları için bize destek veren vermeyen tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Ama ben biliyorum çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaş olarak hepsine gururla hizmet sunacağım.

Ve özellikle siyasi partilere teşekkür ederken, hem destek olan hem demokrasiye katkı sunan HDP’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, Ak Parti’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, MHP’li hemşehrilerime teşekkür ediyorum, DSP’li, BBP’li, Vatan Partili dostlarımıza teşekkür ediyorum.

“BUGÜN İTİBARİYLE İSTANBULLUYU GÖNÜLLÜ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Ayrıca demokrasiye her ortamda katkı sunarak adaylığını devam ettiren Vatan Partisi adayına da teşekkür ediyorum. Ama özellikle demokrasiye büyük katkısı olan her zaman demokrat duruşuyla sürece katkı sunan Saadet Partisi adayına teşekkür ediyorum. İstanbul halkının öncüleri olarak bize her ortamda sahip çıkan yanımızda olan kampanyaya katkı sunan İstanbul Gönüllüleri’ne teşekkür ediyorum. Bu İstanbul gönüllüğü kavramı sadece seçimle kalmayacak aynı zamanda bugün itibariyle bütün İstanbulluyu gönüllü olmaya davet ediyorum.

Değerli dostlar, güzel insanlar… Bu Haziran ayı itibariyle bu önemli kampanyamıza destek olan yanımda olan, kampanya çalışanlarıma, basın heyetime, bütün danışmanlarıma, yol arkadaşlarıma, emekçilere bu meydanları bize hazırlayan herkese çok teşekkür ediyorum.

“CESARETLERİYLE YANIMIZDA OLAN SANATÇILARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Türkiye’nin yaratıcı insanlarına, Türkiye’nin iş insanlarına, Türkiye’nin emekçilerine kısacası o büyük kalplerine İstanbul’un çocuklarına teşekkür ediyorum. İstanbul’un enerjisiyle beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan İstanbul’un gençlerine teşekkür ediyorum. İstanbul’un toplumun vicdanı kadınlarına teşekkür ediyorum. Bu şehrin beyefendilerine, insanlarına güzel hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Ama özellikle altını çizerek cesaretleriyle bugüne kadar yanımızda olan bundan sonra da yanımızda olacağına inandığım sanatçılara teşekkür ediyorum.

“SİZE SÖZ VERDİĞİM GİBİ İSTANBUL’DA İSRAF BİTECEK”

Size söz verdiğim gibi İstanbul’da israf bitecek tasarruf başlayacak. Gelir adaleti başlayacak. Hakça hukuka uygun eşit bir şekilde İstanbul’un nimetlerini 16 milyon insana paylaştıracağım. Kendimi bu şehrin insanlarına, bu şehrin çocuklarına, gençlerine adayacağım ve sizler için gece gündüz çalışmaya söz veriyorum. Artık zaman kaybetme vaktimiz bitti, hiçbir lüksümüz yok. Gece gündüz çalışmamız lazım. Seçim bitti. Yaptığımız İstanbul buluşmasıyla artık hepinizin bana yardımcı olmasını istiyorum. Hep birlikte çözüm üreteceğiz. İstanbul’a herkesin gönül vermesini istiyorum. Hep birlikte yardımcı olacağız birbirimize. Her yere göz kulak olmanızı istiyorum. Hep birlikte İstanbul’da benimle beraber çalışmaya hazır mıyız?”

”İSTANBUL’U BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

”Birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız. İş insanlarına, mali anlamda hazır olan iş insanlarına sesleniyorum. İlk etapta özellikle başta kreş kampanyamız olmak üzere çocuklara ve sosyal anlamdaki birçok projemize eşlik etmelerini bekliyorum. İstanbul’un her kesimini bu süreçte seferberliğe davet ediyorum.

Biz bu şehrin inançlarını, kurucu değerlerini hep birlikte var edeceğiz. Şehrin her kesimini insanlarına saygınlık kazandıracağız. Göreceksiniz başka bir mutluluk, sevgi, saygı ve huzur ortamı inşa edeceğiz. Bütün İstanbul’a sesleniyorum, bugün itibariyle trafikte korna çalmayacağız. Yolda giderken arabadan camdan dışarıya çöp atmayacağız. Yere çöp atmayacağız, atanları uyaracağız. İstanbul’u hep birlikte temiz tutacağız. Yaya geçidinde bir yaya gördüğünüzde ona araçlar ve şoförler yol verecek. Uygar bir şehir olacağız. Otobüste, metroda yaşlı bir hemşerimizi gördüğümüzde, hamileye, engelliye yol vereceğiz, yerimizi vereceğiz. Kibar İstanbullular olacağız, uygar İstanbullular olacağız bize yakışanı yapacağız. Bu şehirde her yönüyle başka bir dönem başlatıyoruz. Biz bu şehrin her anını sizinle paylaşacağız. Şeffaf, katılımcı bir İstanbul olacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağız. İstanbul adil bir kent olacak. Hızlıca hizmet üretecek.”

”EMEĞİYLE ÇALIŞAN HER İBB ÇALIŞANININ BAŞIMIN ÜZERİNDE YERİ VAR”

”Buradan duyurmak istiyorum. İşine sahip, alın teri döken ve bu şehir için çalışan kişiye partiye değil, 16 milyon İstanbullu için çalışan her İBB çalışanının yeri başımın üstü ama başka öncelikleri olan varsa, iş hukukuna, ahlakına göre davranmıyorsa, belediyede başka işler peşinde koşuyorsa benim onunla işim olmaz. Liyakatiyle çalışanları başımızın üstünde tutacağız, bu şehirde biz-onlar diye bir ayrım olmayacak. Biz bu şehrin 16 milyon insanını rengi, ahengi olarak görüyoruz. Kaynakları adil dağıtmaya geliyoruz. bu şehir bir hoşgörü şehri olacak. Herkesi içine katan. Şunu bilin, seçimin kazananı biz ya da buradakiler değil, seçimin kazananı İstanbul ve Türkiye’dir. Benden önce bu şehre iyi işler yapmış kim varsa teşekkür ediyorum. Bu şehre emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Biz, bu şehrin yaşayanlarını barıştıracağız. Siyasette kirli dili yok edeceğiz partizanlığı bu binalardan söküp atacağız. Artık liyakat var, adalet var, unutmayın.”

FENERBAHÇELİ VE TRABZONSPORLU ÇİFTE NİKAH KIYMA SÖZÜ VERDİ

”Burada bir Fenerbahçeli ile Trabzonsporlu evleniyor onların nikahını kıyacağım. Ne demiştik, yolumuz uzun. Ne demiştik, heyecanımız var. Ne demiştik, gençliğimiz var! Çalışacağız ve başaracağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Allah şahit, çok çalışacağım. Benimle gurur duyacağınız işler yapacağız. Bize, hatamız olduğunda lütfen bizi uyarın. Bize önerilerinizi yollayın. Bizi yalnız bırakmayın. Bizi eleştirin. Arkamızdan başka işler çevirenler varsa onlardan da bizi koruyun. Var mıyız? Biz şunu söylüyoruz, bu şehrin çoğunluğu millet. Bu şehrin insanları hizmet bekliyor hizmet. Biz ne dedik? Kişilere değil, partilere değil, biz İstanbul’a hizmet etmeye geliyoruz. Onların sevgisi, onların güzel duyguları her sabah kalktığımızda bizi şarj edecek, güne enerjik başlayacağız. Bu şehrin güzel renkleriyle, çok güzel işler başaracağız. Tüm takımlarına, GS, FB, BJK’siyle çok güzel işler başaracağız. Kıymetli dostlarım bu sevgiyle aşamayacağımız hiçbir engel yok. Bu sıcakta bir arada olduk. Hayırlı olsun dedik. Yardımınıza, desteğinize elbette ihtiyacımız var. Ben kendimi burada bulunan bulunmayan 16 milyon İstanbulluya emanet ediyorum. Sizlerle beraber çok büyük işler başaracağız. Sizleri de Allah’a emanet ediyorum. Bu sevgiyle aşamayacağımız hiçbir engel yok. Hepinizi çok seviyorum. Her şey çok güzel olacak. Oldu, oldu. İyi ki varsınız.”

Cevap Yaz